Röportaj

‘Geleneğimize yaslanıp yüzümüzü dünyaya döndük’

Malatya Uluslararası Film Festivali, bu yıl tam manasıyla şov yaptı. Şener Şen, Nuri Bilge Ceylan, Cem Yılmaz, Osman Sınav, Perran Kutman ve daha kimler kimler… Türkiye’deki diğer büyük festivaller arasından sıyrılarak gözleri üzerine çeken MUFF’u birinci ağızdan dinleyelim dedik. MUFF Direktörü Suat Köçer’e sorduk, muhabbet ettik. Röportaj: Abdulhamit Güler / Taha Erham Keleş   GEÇEN […]

Malatya Uluslararası Film Festivali, bu yıl tam manasıyla şov yaptı. Şener Şen, Nuri Bilge Ceylan, Cem Yılmaz, Osman Sınav, Perran Kutman ve daha kimler kimler…

Türkiye’deki diğer büyük festivaller arasından sıyrılarak gözleri üzerine çeken MUFF’u birinci ağızdan dinleyelim dedik.

MUFF Direktörü Suat Köçer’e sorduk, muhabbet ettik.

Röportaj: Abdulhamit Güler / Taha Erham Keleş

 

GEÇEN YILKİ EMEĞİN MEYVESİNİ BU YIL ALDIK

Bu yıl Malatya Uluslararası Film Festivali ciddi bir sükse yaptı. Türkiye’de sinemanın en önemli isimleri Malatya’ya geldi. Bunu nasıl sağladınız?

Bu yılki başarının sırrı geçen yılda saklı aslında. Malatya Film Festivali için düşündüğümüz hemen her şeyin temelini geçen yıl attık. Nasıl bir festival olması gerektiğinden nasıl bir yöne doğru gitmemesi gerektiğine kadar sorulması gereken tüm soruları geçen yıl sorduk, bu sorulara yine geçen yıl cevaplar vererek uzun vadeli bir yol haritası çıkardık. Eğrisi doğrusuyla festivali tamamladık ve bu yıl o temellerin üzerinden bir yapı inşa etmeye çalıştık. Görünen o ki temeli sağlam atmışız ki bugün yükselen duvarlardan herkes memnun.

Kuşkusuz sinemaya olan sevgimiz, vazgeçmediğimiz idealler ve samimiyetimiz, bugüne kadar özveriyle yaşattığımız Film Arası hareketi ve onun etrafında kenetlenen harika bir ekip ile güçlü dostluklar, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin festivali geliştirmedeki arzusu, Belediye Başkanımız Sayın Hacı Uğur Polat’ın müthiş ilgi ve yakın desteği ile Malatya halkının festivali sahiplenmesi, bu yılki ışıltının belli başlı sebepleri.

GELENEĞİMİZE YASLANIP YÜZÜMÜZÜ DÜNYAYA DÖNDÜK

Malatya Uluslararası Film Festivali’ni diğer festivallerden ayıran şey nedir?

Ayırım noktasında spesifik yorum yapamam ancak üzerine titrediğimiz ilke ve hedeflerimiz var. Sırtını var olduğu coğrafyanın binlerce yıllık geleneğine yaslayan, yüzünü dünyanın farklı kültür ve zenginliklerine dönen bir sinema anlayışını savunuyoruz. Türkiye’nin binlerce yıllık tarihinden damıtılmış zenginliğin bizi dünyada farklı ve özel kıldığına inanıyoruz. Bu bağlamda, festivalin temel ilkelerinden biri olarak yerliliği görüyor, gerek etkinlik ve programlar, gerekse destekleyeceğimiz projelerde büyük ölçüde bu duyarlılığı önceliyoruz. Bununla birlikte var olan zenginliğe anlam katacak farklılıklara da büyük önem veriyor, Malatya’yı bu bağlamda bir buluşma noktası olarak görüyoruz.

FESTİVALLER HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Türkiye’de ‘festival’ ne ifade ediyor?

Benim açımdan, sinema sektörü için hayati önem taşıyan, yaşamaları için gerekli fedakarlığın herkesçe gösterilmesi gerektiği organizasyonların ortak adıdır festival.

 

Festival yapmanın en zor yanı nedir?

Çok denklemli bir organizasyon olmasıdır.

 

Festival yapmanın en güzel yanı nedir?

Aynı hedefe kilitlenmiş kişilerden oluşan büyük bir ekiple çalışmak.

Sinemamızın geldiği noktayı nasıl yorumlarsınız?

İyi ama yetersiz.

Yerliliği ve yerelliği önemsiyorsunuz. Sanatımız bunun neresinde?

Epey uzağında fakat az da olsa çekilen sancılar var ve bu umut verici.

 

Yerliliği nasıl tarif ediyorsunuz?

Yerlilik, en genel ifadeyle, nerede yaşıyor olduğumuzun bilincinde olmaktır.

 

Gençlerin sinema ile irtibatını nasıl görüyorsunuz? Ve elbette neler tavsiye edersiniz?

Gençlerin sinemaya olan ilgisi her geçen gün artıyor, bu mutluluk verici. Onlara sinemayla aralarındaki bağı etraflı biçimde sorgulamalarını tavsiye ediyorum.

 

Film Arası dergisi bir süredir çıkmıyor. Neden?

Matbu bir dergiyi çıkarmanın külfeti çoğaldı. Bağımsız bir sinema dergisi çıkarmanın yükü misliyle arttı. Bir süredir bu yükü kaldıramıyor, dolayısıyla Film Arası’nı çıkaramıyoruz. Yakın bir gelecekte kaldığımız yerden devam etmeyi ümit ediyoruz.

 

Hikayecisiniz. Yayıncısınız. Festivalcisiniz. Peki, esasında necisiniz, sizi tanımlayan meslek ya da uğraş hangisi?

Sinema yazarı olarak anılmayı tercih ederim.

Şimdi size somut birkaç kelime vereceğim ve sizden kısa, mücerret cevaplar istirham ediyorum…

  • İstanbul?

İstanbul.

  • Sevgi neydi?

Kesinlikle, emekti.

  • En sevdiğiniz yemek?

Patatesin her hali.

  • Issız bir adaya düşseniz atacağınız ilk tweet?

Nereye düştük abi?

  • Sizi en çok etkileyen film?

Gelin. (Seyredince sinemacı olmaya karar verdim.)