Yazarlar

Ankara’yı neden sevmeliyiz?

Yazının orijinali: Six years in Ankara: why I love the Turkish capital

“Ankara’nın en güzel yanı ne?” ülkenin başkenti ile ilgili olarak Türkiye’de çok eski bir şaka vardır. “İstanbul’a dönüş yolculuğu.”

Altı yıl önce Ankara’ya taşınmadan önce İstanbullular bana buranın sıkıcı, büroktatik, sentetik bir metropol olduğunu söylediler ama ülkede geçirdiğim yedi yılın ardından Türkiye’den ayrılmaya hazırlanırken, muhtemelen en çok Ankara’yı özleyeceğim.

Kocamla İstanbul’da 1 sene geçirdikten sonra 2016’da Ankara’ya taşındık. Kavaklıdere, Ayrancı ve yine kuruluşu 1950 ve ‘60’lara kadar uzanan İstanbul’un Gaziosmanpaşa’sı olan insanların “eski Ankara” dediği ilçelere görür görmez aşık oldum.

Ankara’nın sakin sokaklarında dolaşırken, Modernist metal işçiliği olan balkonları ve pastel renklerle, özellikle de “Ankara pembesi” olarak görmeye başladığım somon rengi tonuyla, evlerin Battenberg etkisini tanımaktan zevk alıyorum.

Şehrin havası ideal: kışın soğuk ve gevrek, yaz mevsiminde cızırtılı ve kuru. Ancak 12 ayın muhtemelen en çarpıcı zamanı, keskin leylakların havayı doldurduğu ve teyzelerin kış uykusundan çıkıp bahçelerinde ikindi çaylarını içerek yaz sezonuna başladığı Mayıs ayıdır. 

Gerçek bir komşuluk duygusu var. Buradaki gençler tarafından “abla” olarak anılmaktan ya da geldiğimi gören komşulardan hoş geldin diye seslenilmekten yıllar içinde çok keyif aldım.

Bunların hepsi saçma bir şekilde tuhaf gelebilir ama Türkiye’de geçirdiğim zamanın çıkmazlarından bahsediyorum. 

Son 7 yılda Türkiye siyasi, ekonomik ve hatta şiddetin yaşandığı bir dönem oldu her şeye rağmen Ankara’da son derece birleştirici zaman geçirdim ve buranın yaşamak için güzel bir yer olduğunu keşfettim.

Bunun bir kısmının, Ankara ve acımasız bilgi gündeminde bir sığınak görevi gören değerli mahallemiz sayesinde olduğuna inanıyorum. Yaklaşık 5 milyonluk bu metropol, 1923’te Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ordu komutanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından ülkenin başkenti yapıldığında az bir nüfusa sahipti. Şehir son 99 yılda muazzam bir şekilde genişlemesine rağmen, hoş, gerçekçi ve yaşanabilir kalmayı başardı.

Türk insanının sıcak olduğunu söylemek bir klişedir. Misafirlere yönelik misafirperverlik her zaman yabancıların kabulüne dönüşmez. Ancak Türk toplumunun kolektivizmi benim gibi bireyci batıda büyümüş biri için ufuk açıcı ve aldatıcı.

Mart ayında kızımız doğduktan sonra bağlantılarımız derinleşti. Kızım bölgede ünlü oldu ve onun sayesinde yeni ortak ağlar kurduk. Türkiye’deki insanlar gençlere ve onların bitkin anne ve babalarına karşı çok merhametli. Çocuğunuzu bir restoranta götürdüğünüzde yorgun ve bitkin olduğunuzu gören garson çocuğunuzu alarak onunla ilgilenebilir bunu sizin dayatmanız olmadan yapar.

Ankara’nın yemeklerinden bahsetmemek ihmalkarlık olur. Yıllar geçtikçe, yavaş yavaş Ankara’nın en büyük esnaf lokantalarının bir haritasını çıkardım: Ev usulü güveç ve güveç servis eden esnaf kantinleri.

Hafta sonları, zeytin, salatalık, peynir ve menemenlerden oluşan tam Türk kahvaltısı yapmak olmazsa olmazdır. En sevilen Pazar egzersizi, Ankara’nın eski kalesine yakın küçük bir kafeye kadar dolaşmak ve ardından vintage mağazalarında güzel bir kahvaltı yapmak veya yakındaki sanat galerisi Cer Modern’i ziyaret etmektir.

Ankara’nın zengin semtlerinde farklı bir espresso içebilir ya da arkadaşlarınızla geleneksek Türk mezelerini tüketirken yanında rakı ile şehrin ünlü meyhanesi Afitao’ta rahat saatler geçirebilirsiniz.

Ankara hakkında sevdiğim şeyler olduğu gibi 7 yıl önce siyasi olarak zor günler geçirildiği zamanları güzel gösteremem, insanlar bombalı saldırılardan kaçmak için evlerine arka, dolambaçlı yollardan gidiyorlardı.

2016 yılında darbe girişiminde 250 kişi öldü ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm ulusun üzerinde kara bir bulut gibi acımasız bir istibdat başlattı.

Bugün, ifade ve toplantı özgürlüğü üzerindeki kısıtlamalarla uğraşmanın yanı sıra, liradaki çöküşü ve yüzde 85’i aşan yıllık enflasyon nedeniyle yüzbinlerce insan geçim mücadelesi veriyor.

Uluslararası ödeme yapılan biri olarak, bu vahşi finansal koşullardan büyük ölçüde korunduğumun kesinlikle farkındayım. Bu arada orta sınıf Türk meslektaşlarımın satın alma güçleri önemli ölçüde azaldı. Ülkenin yoksul kesimi, giderek daha fazla yoksullaştı ve açlıkla mücadele ediyor.

Ancak bu ekonomik sıkıntı ülkenin sokaklarına yansıması çok az oldu. Sokaklarda evsizler ve dilenciler çoğalmadı bunun en önemli nedenlerinden birisi toplumun birbirini desteklemesi. 

Sadece Ankara çevresinde değil, Türkiye genelinde, genellikle tek başıma seyahat ederken kendimi gerçekten güvende hissediyorum.

Bu kadar iyi özellik Ankara’da bir şiddetin olmadığı anlamına gelmez, şehirde güçlü bir solcu ve anarşist çizgi var. Ankaralıların şiddetle desteklediği Ankara gücü tribünleri de korkaklara göre değil.

Kışın, en dezavantajlı semtlerden bazılarında, kömürün yoksullar tarafından evlerini ısıtmak için yaygın olarak kullanılması nedeniyle hava boğazınıza sıkışır.

Türkiye’nin en tanınmış rapçisi haline gelen 31 yaşındaki Ankaralı Ezhel, 2017’de yayınladığı “Şehrimin Tadı” adlı şarkısında memleketini “is, pas, pislik, kömür, plastik, çöp, lastik, dumanlar, ot”. olarak tanımlıyor.

Çok farklı olarak tanımlamak istesem de Ankara’yı bütün olarak anlatmak imkansız.

1937’de inşa edilen zarif Art Deco hazırlık istasyonu, şimdi bir uzay gemisi ile yolcu gemisi karışımı gibi görünen yüksek hızlı bir tren istasyonunun gölgesinde oturuyor. Sayısız alışveriş merkezinin sıralandığı günümüz metropolünün ana arteri olan Eskişehir Yolu’nda estetik değer aramak düşünülemez.

Bu, İstanbul, Londra, Berlin veya Washington’a tekrar hızla gitmeden önce bir konferans programı için dışarı çıkıp gelen günübirlikçiler tarafından görülen Ankara’nın itici yönü.

Şehirde taksi çağırmak için binlerce direğe asılı olarak duran butonlara basmanız yeterli, Uber’e ihtiyaç yok, düğmeye basın ve bir taksi dakikalar içinde yanınıza gelsin.

Burada yaşayan politikacıların, diplomatların, lobicilerin ve gazetecilerin yoğunluğu nedeniyle Ankara’da güçlü bir dedikodu ticareti var. 

Şehirde istediğiniz zaman birisi ile hızlıca görüşür kısa zamanda bir toplantı ayarlayabilirsiniz. 16 milyonluk İstanbul için bunu söylemek imkansız.

Türkiye’nin iki büyük ilinin avantajları ve dezavantajları olduğunu biliyorum. İş, turizm ya da eğlence olduğu zaman İstanbul’u sonsuza dek seveceğim ama çocuğumun doğduğu Ankara’ya dönmek benim için her zaman bir zevk.

İstanbullular başkente geldikten sonra hemen geri megakentlerine dönsünler. Biz Ankaralılar, bulunduğumuz yerde rahatız.

Çeviri: Ömer Faruk Madanoğlu

Etiket /