Yazarlar

Türkiye’nin Büyük Operasyon Derinliği

Kandil operasyonu ile beraber terör örgütünün sözde liderlerinin ” Bul ve Getir ” şeklinde nasıl getirileceği konuşulmaya başlandı . Hatta ben bu yazıyı yazarken bazı gazeteciler iki kişinin İmralı’ya sorgulanmak için götürüldüğünü yazdılar.  Haberin doğru olup olmadığını bilmiyorum.  Ama yazdıklarımdan sonra bunun her an olabileceğini anlayacağınızı düşünüyorum. Bu tip operasyonlar için olmaz ve olmaz bazı […]
Mete Yarar

Kandil operasyonu ile beraber terör örgütünün sözde liderlerinin ” Bul ve Getir ” şeklinde nasıl getirileceği konuşulmaya başlandı . Hatta ben bu yazıyı yazarken bazı gazeteciler iki kişinin İmralı’ya sorgulanmak için götürüldüğünü yazdılar.  Haberin doğru olup olmadığını bilmiyorum.  Ama yazdıklarımdan sonra bunun her an olabileceğini anlayacağınızı düşünüyorum.
Bu tip operasyonlar için olmaz ve olmaz bazı unsurlar var. Bunlardan hangisine sahipseniz operasyonun şekli “getir “veya yok et ” şekline dönebilir.

Operasyon sahasında beraber iş birliği yapacağınız yerel unsurların varlığı, 24 saat esasına uygun olarak keşif ve gözetleme vasıtaları ile izlenebilmesi, operasyonu icra edebilecek özel operasyon birliklerinin mevcudiyeti, farklı unsurlar ile ateş desteğinin sağlanabilmesi, intikal ve tahliye faaliyetini icra edebilecek vasıtaların mevcudiyeti, iletişimi kesintisiz sağlayabilecek uydu ve muhabere vasıtalarının mevcudiyeti gibi unsurlar önemlidir.

Yukarda saydığım maddeler bu operasyonun olup olmamasını belirler. Ama operasyonun hangi derinlikte yapılabileceği sizin teknik kapasiteniz ile belirlenir.

Türkiye’nin tanker uçakları, uyduları, özel birliklerinin eğitim seviyesi, ateş destek unsurlarının mesafe tanımaması, Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı  (HİK), Anka S benzeri SiHA’ları ile menzil sınırlaması kalkmıştır diyebiliriz.

Küçük bir örnekle bu kabiliyeti açmaya çalışayım. Türkiye MALE sınıfı SİHA’ arı ile 200 kilometrelik kontrol sınırlamalarından kurtulmuştur.

Anka S sınırdan telsiz bağlantısıyla havalandıktan sonra uydu aracılığıyla Ankara’dan da kontrol edilebilecek. 24 saat havada kalabilecek. Yeni SİHA’lar, Avrupa’dan Akdeniz çanağı, Hazar Denizi ve Suriye ile Irak’a kadar uzanan kapsama alanına sahip TÜRKSAT 4B’nin etki alanının olduğu her yerde mesafe tanımaksızın uçabilecek.

Bu basit anlatım ile SİHA 12 saatlik bir uçuş ile gidebileceği bir mesafede operasyon icra edebilecektir. Bu da yaklaşık 1500 km ye denk gelir ( rüzgar hızı ve irtifaya göre değişiklik gösterebilir).

Yani anlayacağınız Türkiye Kandil’e operasyon yapabilir mi diye soranlara en doğru cevap yine bir karşı soruyla olabilir:

Siz nereye gitmesini istersiniz?

Türkiye akılcı ve kendine uygun savunma projeleri ile dünyada bul getir ve bul yok et operasyonlarını sınırsız yapabilecek bir kaç ülkeden biri olmuştur.

Türkiye yakın dönemde bunun bir ölçek küçüklerini hali hazırda yapmıştır.

“Bölücü terör örgütü PKK’nın, KCK alan örgütlenmesi çerçevesinde oluşturduğu HPG’nin sözde kuzey alan sorumlusu, “Sabri Başkale” kod adlı terörist Fethi Şarlatan, Metina bölgesine düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirildi”

Etkisiz hale getirilen terörist kırmızı listedeydi. Bu operasyon TSK’nın bazı kabiliyetlerinin daha hayata geçirmediği dönemde icra edilmişti. Şimdi bunu menzil tanımadan icra edebilir.
Özel birliklerin Metina kampının yakınlarına kadar sızması ve sahayı envanterindeki İHA’ lar ile kontrol altına alması ardından Fethi Şarlatan adlı terörist lazer işaretleme cihazının vasıtası ile hava kuvvetleri tarafından öldürülmüştür.

Türkiye Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük SiHA envanterine kavuştuğu şu anda, aynı zamanda birden fazla yerde “bul ve yok et” icra edebilir.

İlk yazı ile sizlere merhaba diyelim.

İnşallah önümüzdeki dönemde mutlu haberler vermek dileğiyle.

Hoş bulduk.

Mete Yarar

3 yorum

Yorum göndermek için buraya tıklayın