Mücerret Arşiv

Fenerbahçe, İngiliz şampiyonunu eledi – Mücerret Arşiv

‘Mücerret Arşiv‘, sizin için yakın tarihin tozlu sayfalarından unutulmaz hatıraları derlemeye başladı. Futbolla başlayalım istedik. Değişmez gündemimiz, her daim popülerimiz ve her evin muhatabı… FENERBAHÇE 50 YIL ÖNCE DESTAN YAZDI Fenerbahçe Süper Lig’de zor durumda. Tarihinin en kötü sezon başlangıçlarından birini yaptı. Moraller bozuk. Belki biraz nostalji iyi gelir. Bundan tam yarım asır önce, Ekim […]

Mücerret Arşiv‘, sizin için yakın tarihin tozlu sayfalarından unutulmaz hatıraları derlemeye başladı.

Futbolla başlayalım istedik. Değişmez gündemimiz, her daim popülerimiz ve her evin muhatabı…

FENERBAHÇE 50 YIL ÖNCE DESTAN YAZDI

Fenerbahçe Süper Lig’de zor durumda. Tarihinin en kötü sezon başlangıçlarından birini yaptı. Moraller bozuk. Belki biraz nostalji iyi gelir.

Bundan tam yarım asır önce, Ekim 1968’de Sarılacivertliler Avrupa’da tarih yazar.

Fenerbahçe, İngiliz devi Manchester City’yi eler.

Golleri Abdullah ve Ogün kaydeder.

O zafer, gazete manşetine böyle yansır:

HİKAYE ANLATIR GİBİ HABER YAZMAK…

Haber metni de dikkat çekici. Sınırları belli bir haber metni değil, adeta bir hikâye. Rahat anlatımı ve duyguyu hissettiren, itina ile seçildiği belli olan ifadeleri sıkıcılıktan çok uzak.


Maça dair ilginç bir detay daha var. 1968’de ligin en güçlü ekiplerinden biri Eskişehirspor. İlk haftalarda lider durumda. Eskişehirspor’un taraftarı ve amigosu Orhan da hayli meşhur. Ligdeki rakibi Fenerbahçe’yi kritik müsabakasında yalnız bırakmıyor Amigo Orhan. Üstelik binlerce Eskişehirli taraftar ile birlikte…

GÖZTEPE KURA İLE TUR ATLAR

Aynı gün Göztepe’nin de Avrupa Kupası maçı vardır. İzmir ekibi, Fransa’da Marsilya ile karşılaşır. Maç berabere biter ve kazananı kura belirler. Evet, doğru okudunuz. O dönemde beraberlik sonrası maç uzamıyor, penaltı atılmıyor, kura çekiliyordur.