Mücerret Arşiv

95 yıl önce ilk Milli Maç – Mücerret Arşiv

Unutulmaz başarılar, unutulmaz galibiyetler ve geri dönüşler… Türk Milli Futbol Takımı, 95 yıllık tarihi boyunca unutulmaz maçlar oynayıp destansı galibiyetler aldı. 2002 Dünya Kupası’nda üçüncülük, 2003 FIFA Konfederasyonlar Kupası’nda üçüncülük, 2008 Avrupa Şampiyonası’nda yarı final, 22 Aralık 1994 – 26 Mart 1996 arası sağladığımız yenilmezlik serisi… Son yıllarda Milli Futbol Takımımız eski günlerini özlemle aratsa da her maçta tek yürek olarak Milli Futbol Takmımızı […]

Unutulmaz başarılar, unutulmaz galibiyetler ve geri dönüşler…

Türk Milli Futbol Takımı, 95 yıllık tarihi boyunca unutulmaz maçlar oynayıp destansı galibiyetler aldı. 2002 Dünya Kupası’nda üçüncülük, 2003 FIFA Konfederasyonlar Kupası’nda üçüncülük, 2008 Avrupa Şampiyonası’nda yarı final, 22 Aralık 1994 – 26 Mart 1996 arası sağladığımız yenilmezlik serisi…

Son yıllarda Milli Futbol Takımımız eski günlerini özlemle aratsa da her maçta tek yürek olarak Milli Futbol Takmımızı destekledik.

Peki, ilk maçımızı ne zaman ve hangi takımla yaptığımızı biliyor musunuz?


HEYECAN DORUKTA, İLK MAÇIMIZ…

Mücerret Arşiv, Cumhuriyet’ten daha eski olan bu tarihi hatırlatıyor. Bundan tam 95 sene evvel, bir sonbahar günü milli takımımız ilk maçına çıkar.

Tarih, 26 Ekim 1923. Cumhuriyetin ilanına daha üç gün var. Rakip, uzun yıllar Osmanlı Devleti’nin himayesinde olan Romanya. Yer ise tanıdık; Topçu Kışlası’nın içerisindeki Taksim Stadı.

Maçın hakemliğini Çek Cratky, yan hakemlikleri ise Romen Gregoriu ve Türk Abdullah Güz yapar.

DOSTLUK KAZANDI!

Takımımızın teknik direktörü, Galatasaray’ın efsane ismi Ali Sami Yen’dir. Futbolcuların yedisi Fenerbahçeli, üçü Altınordulu, biri Galatasaraylıdır.

Zeki Rıza Sporel

Maç 2-2 sona erer. Gollerimizi Zeki Rıza kaydeder. Bir manada dostluk kazanır.

İLK GOLÜ ATAN İSİM 100. GOLÜ DE ATAR

İlk maçımızı yaptığımız Romanya, milli futbol takımımızın en fazla maç yaptığı ülke olur. İlk golü atan Zeki Rıza, milli futbol takımımızın 100. golünü de atan oyuncudur.

95 yıl öncesinin efsane kadrosu şöyledir:

Nedim (Altınordu) (Kaleci)
Hasan Kamil (Fenerbahçe) (Takım Kaptanı)
Cafer (Fenerbahçe)
İsmet (Fenerbahçe)
Nihat (Galatasaray)
Baron Fevzi (Altınordu)
Emin (Altınordu)
Alaeddin (Fenerbahçe)
Zeki Rıza (Fenerbahçe)
Sabih (Fenerbahçe)
Bedri (Fenerbahçe)