Küresel

“O iyi biri ama çevresi kötü” Ya da !

Donald Trump’ın yargı tarafından soruşturulup suçlu bulunan eski danışmanları ve yardımcıları meselesi, yakın zaman önce, eski kıdemli danışmanı Steve Bannon’ın tutuklanmasıyla tekrar gündeme geldi. Trump’ın danışmanları ve vekillerinin adlarının karıştığı suçlar farklılık göstermekte ve her biri, iddia edilen ayrı bir suç dizisinin tam ortasında bulunmaktadır.

İşte suçlu oldukları iddia edilen danışmanların bir listesi,

Steve Bannon

Trump’ın siyasi gurusu ve geçmişte baş strateji danışmanı olan Bannon, geçtiğimiz Perşembe günü, bir sınır duvarı inşası için yapılan bağış toplama kampanyasında yüz binlerce dolarlık bağış yapan yardımseverleri dolandırmakla suçlandı. Bir zamanlar Oval Ofis ( Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının resmî makamıdır ve Beyaz Saray’da yer alır)’e girme ayrıcalıklarıyla Trump’ın en güvenilir danışmanlarından biri olan Bannon, 2017’de Beyaz Saray’dan kötü bir şekilde ayrıldı ve bir süre için Trump’la küs olarak kaldı.

Şubat 2019’da The New York Times’a verdiği röportajda Trump, eski danışmanıyla “bir buçuk yıldır” konuşmadığını söyledi. Ancak bir süre sonra Bannon hakkında “başkanlığı sırasında en dikkat çeken danışmanı” şeklinde bir övgüde bulundu.

Bu yaz Fox News’e verdiği röportaj da dahil olmak üzere, Trump son zamanlarda Bannon’ı daha fazla överek: “Steve Bannon siyasete dahil olmadığında çok daha iyi gidiyor. Yani, Steve’i dışarıda tutalım, iyi bir iş çıkarıyor.” şeklindeki ifadeleri kullandı.

Michael Cohen

Trump’ın bir zamanlar avukatı ve iş bitiricisi olan Cohen, 2018’deki vergi ödemelerinde dolandırıcılık yapma, Millet Meclisi’ne yalan söyleme, Trump ile geçmişte yaşadıkları ilişkileri iddia eden iki kadına sus payı verme gibi suçları kabul etti. Trump ise, kadınlarla ilişkisi olduğunu reddetti.

Cohen geçtiğimiz hafta yakın zamanda çıkacak olan kitabının önsözünü yayınladı. Bu önsözde, Trump’ın hile ile olayları çözen adamı olarak, O’nun içinde bulunduğu bir iş anlaşmasının taraflarından birini öldürmekten, evlilik dışı ilişkilerine kadar birçok olayı gün yüzüne çıkaracağının haberini verdi.

Cohen’in bu konudaki çarpıcı ifadeleri için bkz;

https://www.youtube.com/watch?v=_20vrE95OF0

Paul Manafort

Trump’ın eski kampanya başkanı olan Manafort, koronavirüs salgını nedeniyle ev hapsine alınmadan evvel Haziran 2018’den beri hapiste bulunuyordu. Ağustos 2018’de vergi ve bankacılık suçları nedeniyle hapse mahkum edildikten sonra 7,5 yıl hapis cezası aldı ve hemen ardından komplo kurma ve adaleti engelleme suçlarını kabul etti.

Manafort, Eylül 2018’de yapılan savcı-sanık uzlaşmasının bir parçası olarak, Ukraynalı politikacılar için kara para aklama, vergi dolandırıcılığı ve yasadışı yabancı lobiciliğin yanı sıra gelirini ipotek yoluyla desteklemek için bankayı dolandırdığını itiraf etti. Ayrıca, sorgu esnasında dönemin özel avukatı Robert Mueller’in ofisinden savcılarla işbirliği yapmayı kabul etti.

Rick Gates

Trump’ın eski kampanya başkan yardımcısı olan Gates, Manafort’un Ukrayna lobi faaliyetlerine sızdırdığı 75 milyon doları yabancı banka hesaplarında saklamasına yardım ettiğini kabul ettikten sonra 2019’da 3 yıl, 1.5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Gates, Mueller ile Trump’ın 2016’daki çalışmaları hakkında detaylı ayrıntılar paylaştı.

Roger Stone

Trump’ın arkadaşı ve siyasi danışmanı olan Stone, devlet başkanını korumak için Meclis’e yalan söylemeyi de içeren birtakım suçlardan hüküm giydi. Trump, bu cezayı, Stone Gürcistan’daki bir federal hapishaneye rapor vermeye başlamadan önce hafifletmişti.

Stone, geçen yıl Mueller’in Rusya soruşturmasının bir parçası olarak Meclis’e yalan söylemek, yalan yere tanıklık yapmak ve yargıtay duruşmasını engellemek gibi durumların da içinde bulunduğu yedi suçtan dolayı mahkum edildi. Yargıtayı yanılttığı konular arasında, Trump’ın kampanya yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde Trump’ı koruma arzusu ile sakladığı bilgiler de yer almakta.

Michael Flynn

Trump’ın eski ulusal güvenlik danışmanı olan Flynn, Trump göreve başlamadan önce Obama yönetim politikasını baltalama gayesi ile o zamanki Rus büyükelçisiyle yaptığı görüşmeler hakkında FBI’a yalan söylediğini kabul etti.

Dava siyasi bir hedef noktası haline geldi ve hem Trump hem de Flynn, kendileriyle savcı-sanık uzlaşması yapan hâkim ve savcılar tarafından haksız muamele gördüklerini söylediler. Trump, akabinde Flynn için özel bir af çıkarılmasını da göz ardı etmedi.

Trump’un Yakın Çevresinden Biraz Uzakta:

George Papadopoulos

Trump’ın eski kampanya yardımcısı olan Papadopulos, 2016 kampanyası sırasında Rusya’ya bağlı kişilerle temasları hakkında müfettişlere yalan söylediği için 12 gün hapis yattı.

Chris Collins

Meclis’in Trump’ı onaylayan ilk üyesi olan Collins, içeriden bilgi sızdırarak yaptığı ticaret suçlamalarını kabul ettikten sonra 26 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

Çeviri: Büşra Elif Özçelik Aslan

Etiket /