Haber

Türkiye’den dünyanın en fakir ülkesindeki 3,5 milyon kişiye kurban eti

Türkiye‘deki yardım kuruluşları, dünyanın en yoksul ülkesi olarak kabul edilen Nijer’de yaklaşık 3,5 milyon Afrikalı ihtiyaç sahibine kurban eti ulaştırdı. Her geçen yıl Afrika’daki ağırlığını ve hizmetini artıran Türkiye’nin misyonuna yardım kuruluşları da yürüttükleri faaliyetlerle destek veriyor. TDV’nin en büyük yardım organizasyonu Nijer’e Başta bu yıl dünya genelindeki en büyük yardım organizasyonunu 42 bin kurban hissesi […]

Türkiye‘deki yardım kuruluşları, dünyanın en yoksul ülkesi olarak kabul edilen Nijer’de yaklaşık 3,5 milyon Afrikalı ihtiyaç sahibine kurban eti ulaştırdı.

Her geçen yıl Afrika’daki ağırlığını ve hizmetini artıran Türkiye’nin misyonuna yardım kuruluşları da yürüttükleri faaliyetlerle destek veriyor.

TDV’nin en büyük yardım organizasyonu Nijer’e

Başta bu yıl dünya genelindeki en büyük yardım organizasyonunu 42 bin kurban hissesi ile Nijer’de gerçekleştiren Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) olmak üzere aralarında 12 bin hisse ile Hasene Vakfı, 10 bin 500 hisse ile Türk Kızılayı, bin 250 hisse ile İHH İnsani Yardım Vakfı, 630 hisse ile Sadakataşı Derneği, 560 hisse ile Tebessüm Derneği ve 500 hisse ile Cansuyu Derneği olmak üzere daha küçük hisselerle kurban faaliyetinde bulunan 15 yardım kuruluşu ülke genelinde adeta yardım seferberliği yürütüyor.

Nijerlilere Müslüman kardeşlerinden gelen bir hediye

Dünyanın en fakir ülkesi olarak kabul edilen Nijer’de Türk yardım kuruluşları 70 bini bulan kurban hissesiyle toplamda 21 milyon nüfusu bulunan ülkenin 7’de birine ulaşarak 3,5 milyon civarında Afrikalının evine kurban eti girmesine vesile oluyor.

Türkiye’nin dört bir köşesinden Müslümanların kurban ibadetinin paylaşma esası dolayısıyla vekalet verdiği kurbanlıklar, ülke genelindeki Türk gönüllüler ve yerel işbirlikçi kuruluşlar sayesinde sahiplerinin isimleri tek tek hayvanların başında okunarak kesiliyor.

Özellikle ülkenin en ücra köşesindeki köylerde zor şartlarda yaşayan Nijerlilere, Türk yardım kuruluşlarının temsilcileri bizzat ulaşarak kurbanların Müslüman kardeşlerinden gelen bir hediye olduğunu iletiyor.

Yardımların lokomotifi TDV

TDV Nijer Koordinatörü Mahmut Temelli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kendisine yakışanı yapmaya gayret ettiğini söyledi.

Özellikle Kurban Bayramı’na sayılı günler kala bağışlanan kurban sayısında ciddi artış yaşandığını vurgulayan Temelli, “Vakfımız tarafından bu yıl Nijer’de 42 bin kurban hissesi tahsis edildi. Bağışlarla bu yıl 2 milyona yakın yardıma muhtaç Nijerliye ulaşıyoruz. Ülke genelinde aralarında Türkiye’den gelen gönüllülerin de olduğu 400 kişilik bir ekiple faaliyet yürütüyoruz. Vakfımız bu yıl Afrika kıtasının en büyük organizasyonunun burada gerçekleştiriyor.” diye konuştu.

“Elimizden geleni yaptık”

Hasene Vakfı Nijer Sorumlusu Salih Memişoğlu da yaklaşık 10 yıldır Afrika ülkelerinde faaliyet gösterdiklerini ifade etti.

Vakfın bu yıl da kurban hizmetlerine ağırlık verdiğini anlatan Memişoğlu, “Vakıf olarak buraya bu yıl 7 Türk gönüllüyle geldik. Bin 700 büyükbaş hayvan kestik. Buradaki Müslüman kardeşlerimiz için elimizden geleni yaptık.” dedi.

“Türkiye daha çok büyüyecek ve gelişecektir”

Türkiye’nin yardımından faydalanan Nijerli Fatıma Safiye ise 10 çocuğu bulunduğunu dile getirdi.

Bütün yılı hayırseverlerin desteğiyle geçirmek zorunda kaldığını aktaran Safiye, “Desteğinden dolayı Türkiye’ye minnettarız. Bu yardımların sizlere kat kat geri döneceğine inanıyoruz. Biz Türkiye’deki insanlara dua ediyoruz onlarda bizlere dua etsin istiyoruz. İnşallah Türkiye bu yardımları sayesinde daha çok büyüyecek ve gelişecektir.” değerlendirmesinde bulundu.