Haber

Gazze’deki Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde yedinci cuma

İsrail ablukası altında 2006’dan beri büyük bir insani kriz yaşayan Gazze Şeridi’ndeki binlerce Filistinli, 30 Mart’tan bu yana devam eden Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri kapsamında cuma namazını bugün de sınırda kıldı. Hazırlık ve Uyarı Cuması adı verilen Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün yedinci cumasında Gazzeliler yine sınırda toplandı. Filistinliler, bu hafta da cuma namazını sınır bölgelerinde kıldı. Cuma hutbesinde, “İslam’a ve Müslümanlara […]

İsrail ablukası altında 2006’dan beri büyük bir insani kriz yaşayan Gazze Şeridi’ndeki binlerce Filistinli, 30 Mart’tan bu yana devam eden Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterileri kapsamında cuma namazını bugün de sınırda kıldı.

Hazırlık ve Uyarı Cuması adı verilen Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün yedinci cumasında Gazzeliler yine sınırda toplandı. Filistinliler, bu hafta da cuma namazını sınır bölgelerinde kıldı.

Cuma hutbesinde, “İslam’a ve Müslümanlara karşı yapılan planların başarısız olacağı, Filistin topraklarının tamamı özgürleşinceye kadar bu davadan vazgeçilmeyeceği” vurgusu yapıldı.

Hutbede ayrıca toprakların özgürlüğe kavuşabilmesi için sabır ve iradenin gerekliliğine işaret edilerek, ne kadar zaman alırsa alsın bu mücadelenin “zafer ve kutsal şehir Kudüs’ün” geri alınmasıyla sonuçlanacağı ifade edildi.

Bir Filistinli şehit oldu

Gazze Şeridi’nin doğu sınırında İsrail askerlerinin barışçıl gösterilere müdahalesinde bir Filistinlinin şehit olduğu, 167 göstericinin yaralandığı belirtildi.

Hazırlık ve Uyarı Cuması adı verilen Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün yedinci cumasında Gazzeliler yine sınırda toplandı. Filistinliler, bu hafta da cuma namazını sınır bölgelerinde kıldı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı yazılı açıklamada, Han Yunus kentindeki sınır bölgesinde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu göğüs bölgesinden vurulan Caber Salim Ebu Mustafa (40) şehit oldu.

Kudra, İsrail askerlerinin müdahalesinde 7’si ağır olmak üzere 167 Filistinlinin yaralandığını söyledi.

İsrail askerleri 250 çocuğu gerçek mermiyle vurdu

İsrail askerleri, Gazze sınırında devam eden barışçıl “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerinde 250 Filistinli çocuğu gerçek mermiyle vurdu.

Çocuk haklarıyla ilgili uluslararası çalışmalar yürüten “Save the Children”‘ın adlı sivil toplum kuruluşunun hazırladığı rapora göre, bir ayı aşkın süredir devam eden Gazze sınırındaki gösterilerde İsrail askerlerinin saldırıları sonucu 8 bine yakın Filistinli yaralandı.

İsrail askerlerinin saldırılarında yaralanan Filistinlilerden en az 500’ünün çocuklardan oluştuğu belirtilen raporda, yaralan çocukların 250’sinin İsrail keskin nişancıları tarafından gerçek mermiyle vurulduğu belirtildi.

Başları da dahil olmak üzere vücutlarının çeşitli bölgelerinden İsrailli keskin nişancıları tarafından gerçek mermiyle vurulan Filistinli çocukların bazılarının yaşlarının 8’e kadar düştüğüne dikkat çekildi.

Abluka ve yaralı sayısının fazla olması nedeniyle Gazze’deki hastanelerde durumun gün geçtikçe kötüye gittiğine işaret edilen raporda, yeni yaralalılara yer açılması için çocukların bazılarının tedavileri tamamlanmadan tahliye edildiği ifade edildi.

Save The Children’ın Gazze’deki durumla ilgili endişe duyduğu ve ilerleyen günlerde daha fazla çocuğun yaralanabileceği veya hayatını kaybedebileceği uyarısında bulunulan raporda, “Birleşmiş Milletler’in Gazze’deki olaylarla ilgili bağımsız bir soruşturma açılması ve faillerin cezalandırılması çağrısını destekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Sınıra konuşlanmış İsrailli keskin nişancılara, askerlerin gerçek mermi ve orantısız güç kullanımına rağmen Gazze’deki Filistinliler sınır hattındaki barışçıl gösterilerinden vazgeçmiyor.

Göstericiler, İsrail’in 2006’dan bu yana Gazze’ye uyguladığı ablukanın kaldırılmasını ve 5 milyondan fazla Filistinli mültecinin İsrail’in gasbettiği topraklarına geri dönüş haklarının verilmesini talep ediyor.

Büyük Dönüş Yürüyüşü

Filistinliler, Toprak Günü’nün 42’nci yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında barışçıl gösteriler düzenliyor.

İsrail askerleri ise “sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006’dan beri Gazze’ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını” talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açıyor.

Gösterilerin başından bu yana aralarında gazetecilerin ve çocukların da olduğu 52 Filistinli İsrail askerleri tarafından şehit edildi, yaklaşık 8 bin Filistinli yaralandı.