Haber

İstanbul seçiminin aynası: Maltepe’de ne oldu? ÖZEL HABER

31 Mart seçimlerinin üzerinden günler geçti fakat İstanbul’un Maltepe ilçesindeki sandık kurullarıyla ilgili çok çarpıcı iddialar gündeme geldi. Cumhur İttifakı ortağı MHP, Maltepe’de yeteri kadar memur bulunmasına rağmen ilçe dışından 970 memurun görevlendirildiği iddiasıyla seçimin yenilmesi için İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na başvuru yaptı. MHP’nin İl Seçim Kuruluna verdiği dilekçeden yola çıkarak, sorunlu olduğu gözlemlenen […]

31 Mart seçimlerinin üzerinden günler geçti fakat İstanbul’un Maltepe ilçesindeki sandık kurullarıyla ilgili çok çarpıcı iddialar gündeme geldi. Cumhur İttifakı ortağı MHP, Maltepe’de yeteri kadar memur bulunmasına rağmen ilçe dışından 970 memurun görevlendirildiği iddiasıyla seçimin yenilmesi için İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na başvuru yaptı. MHP’nin İl Seçim Kuruluna verdiği dilekçeden yola çıkarak, sorunlu olduğu gözlemlenen noktalara maddeler halinde dikkat çekmek gerekiyor.

Fakat öncesinde bazı hususlarda maddi bilgilendirme yapılmalı.

1- [YSK Mevzuat / 7102/3 md.] “İlçede görev yapan tüm kamu görevlilerinin listesi, mülki idare amiri tarafından yerleşim yeri adresleri esas alınmak suretiyle ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderilir. İlçe seçim kurulu başkanı, bu kamu görevlileri arasından ihtiyaç duyulan sandık kurulu başkanı sayısının iki katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle tespit eder ve bu kişiler arasından mani hali bulunmayanları sandık kurulu başkanı olarak belirler.”

2- [YSK Mevzuat / 7102/4 md.] İlçe seçim kurulu başkanı, sandık kurulunun kalan bir asıl ve bir yedek üyesini belirlemek için önce, bildirilen listeden sandık kurulu başkanı olarak belirlenmeyenler arasından, ihtiyaç duyulan sandık kurulu üye sayısının iki katı kamu görevlisini ad çekme suretiyle tespit eder ve bu kişilerden mani hali bulunmayanları sandık kurulu asıl ve yedek üyesi olarak belirler.

Yukarıdaki iki maddede yer akan “Ad çekme suretiyle” vurgusu önemli. Bu şu anlama geliyor: Kaymakamlıktan gelen memur listesinden kimin sandık başkanı kimin memur üye olacağı İlçe Seçim Kurulu tarafından “kura çekme yöntemi” ile belirlenir. Yani sandık kurulu başkanları ve üyeler mutlaka kura ile belirlenir. Kuranın yöntemine ise ilçe seçim kurulu karar verir.

 

MALTEPE’DE OLANLAR İSE ŞÖYLE:

1- Maltepe’de 1093 seçim sandığı var.

2- İlçe Seçim Kurulu, Maltepe Kaymakamlığından sandıklarda görevlendirilmek üzere ilçede yaşayan ve sandık kurullarında görev yapabilecek memurların listesini istiyor.

3- Kaymakamlık Maltepe’de görev yapan memurlardan 3124 kişilik bir liste yolluyor.

4- YSK’nın bu listeden 2186 isim belirlemesi gerekiyor fakat 1544 kişiyi kabul ediyor.

5- Bu 1544 kişiden 328’i de görev alamayacağını söylüyor. Geriye görev yapacak 1214 kişi kalıyor.

6- İlçe Seçim Kurulu, kaymakamlıktan gelen 3100 kişilik listeden memur ataması yapması gerekirken, kalan 970 kişiyi Maltepe’den değil de ilçe dışından belirliyor.

AKRABALAR SANDIK GÖREVLİSİ OLURSA!

7- İlçe dışından görevlendirilen 970 memurun 642’si ise sandık başkanı olarak görev yapıyor.

8- Burada dikkat çeken bazı detaylar da var; akraba ilişkileri. Yasal olarak bir engel yok fakat AK Parti ve MHP sandık kurullarında 117 akraba olduğunu tespit ediyor ve şüpheli bir duruma dikkat çekiyorlar. Örneğin: 1173, 1174 ve 1175 numaralı sandık başkanları, anne, baba ve oğul. Bu üç sandık başkanı da Maltepe dışından görevlendirilen 642 sandık başkanı arasında.

9- İlçe Müftülüğü’nde görevli olan ve aralarından imamların da olduğu 173 memur da var listede. Fakat diyanet mensubu memurlardan hiç biri sandık başkanı yapılmıyor.

205 SANDIKTAN 116 OY!

10- Yeniden sayımlarda ise durum şu; 205 sandıktan AK Parti’ye 116 oy çıkmış. Oyların 5’te biri bu. Yani tüm sandıklar sayıldığında 550 oy çıkma olasılığı var. 1093 sandıkta 500 oy 31 bin sandık için önemli bir oran. İstanbul’da tüm sandıklar yeniden sayılsa 15 bin oy çıkma olasılığı var. CHP, Maltepe’de oyların yeniden sayılmasına bu yüzden karşı. Çünkü çıkacak olan tablo tüm İstanbul’u yeniden saydıracak bir süreci doğurabilir.